Фото: Федеріка Могерини / flickr / Tib Tib

ЄС вимагає забезпечити вільний прохід через Керченську протоку

200

Росія повинна негайно і без будь-яких умов звільнити захоплені біля Керченської протоки українські кораблі та українських моряків. Про це заявила високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могерини під час 25-го засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ в Мілані, повідомляє Укрінформ.

Зокрема, представник ЄС попросила всі країни дотримуватися стриманість, а Росію негайно звільнити затриманих кораблі, їх екіпаж і повернути обладнання.

“Ми закликаємо всі сторони продемонструвати надзвичайну стриманість з метою досягнення негайної деескалації. Ми закликаємо Росію негайно і беззастережно звільнити затримані кораблі, їх екіпаж і обладнання. Ми очікуємо, що Росія забезпечить безперешкодний і вільний прохід через Керченську протоку у відповідності з міжнародним правом”, – заявила Могерини.

Також вона нагадала, що основні принципи, які лягли в основу створення ОБСЄ, – повага територіальної цілісності та політичної незалежності кожної країни, повага до міжнародного права та міжнародним угодам, зобов’язання уникати військової конфронтації і просувати роззброєння.

“Ці основоположні принципи ОБСЄ досі залишаються головним шляхом побудови довіри між нами і збереження миру і безпеки в Європі. Ми всі погодилися, що порушення цих принципів буде мати лише негативні наслідки для колективної безпеки для всіх нас. Ми повинні визнати, що такі порушення все ще мають місце у Європі”, – заявила вона.

Могерини додала, що ЄС залишається прихильним просування сталого політичного вирішення конфлікту на Сході України згідно з основоположними принципами ОБСЄ і в повній повазі до суверенітету і територіальної цілісності України.

“Ми продовжуємо закликати до повної імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами. І ми чітко дали зрозуміти, що так звані “вибори” не підконтрольних уряду територіях на Сході України є незаконними і підривають зобов’язання в рамках Мінських угод”, – підсумувала вона.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС ЗС України повідомили, що прикордонні кораблі Російської Федерації здійснили агресивні дії проти українських кораблів, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. Зокрема, російський прикордонний корабель “Дон” здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті чого було пошкоджено головний двигун корабля, обшивка і леєрна огорожу, а також втрачений рятувальний пліт.

При цьому ВМС ЗСУ підкреслюють, що про намір здійснити перехід попереджали заздалегідь і діяли в рамках міжнародного права.

У той же час у ФСБ Росії заявляє, що три українських військових корабля в Азовському морі “незаконно увійшли в територіальні води РФ і попрямували до Керченській протоці”.

Російське судно перекрив прохід під арками Керченського мосту.

Коли українські кораблі почали відхід в сторону Одеси їх почали переслідувати російські військові судна. Росіяни відкрили вогонь і захопили наші кораблі.

Джерело