Психоделіки показали позитивний результат в лікуванні депресії

Американське влада легалізувала використання психоделіка для подальших досліджень терапії психічних розладів.

Лікування псилоцибін було визнано “проривний терапією” Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів міністерства охорони здоров’я США.

Тепер у Штатах активна речовина галюциногенних грибів можна буде легально використовувати для подальших досліджень терапії психічних розладів. City News розповідає подробиці.

 

Легалізація психоделіка для терапії

Американські влади присвоїли статус “проривний терапії” (breakthrough therapy) використання для лікування депресії активної речовини галюциногенних грибів – псилоцибіна. Це означає, що тепер цей психоделік можна буде легально використовувати для подальших досліджень терапії психічних розладів, повідомляє N+1 29 жовтня.

Такий статус призначається Управлінням не тим лікувальних препаратів і методик, які вже пройшли клінічні випробування і мають статус новітніх засобів, що заслуговують особливої уваги, а означає саме дозвіл на використання його активних клінічних дослідженнях.

Вони отримають пріоритет надалі схвалення використання і прискорення поширення в якості лікарського препарату.

Поки що псилоцибін все ще входить в список заборонених наркотичних речовин в США, однак у випадку, якщо вченим вдасться довести його ефективність при лікуванні депресії та інших психічних розладів, статус переглянуть.

У 2016 році американські власті видали дозвіл на масштабні клінічні випробування MDMA, відомого як “екстазі”. В якості легального та ефективного лікування психічних розладів “екстазі” може бути використаний вже протягом найближчих років.

 

Депресія – поширене захворювання

Найбільш поширеним психическым захворюванням є депресія. За оцінками ВООЗ, від неї страждає більше 300 мільйонів осіб всіх вікових груп у світі. У Сполучених Штатах з депресією близько 30 відсотків американців. в Україні депресією страждає 6,3 відсотка населення.

Проте це лише офіційні дані. З-за стигматизації, все ще нерідко супутньої депресії, багато хто не визнають того, що хворі не звертаються за лікуванням.

Однак, незважаючи на півстоліття досліджень, широку рекламу і неймовірні обсяги продажів, антидепресанти не завжди ефективні. Вони лікують депресію так, ніби вона була викликана хімічною дисбалансом.

Виникла нещодавно конкуруюча теорія свідчить, що психічні захворювання обумовлені не стільки хімічним дисбалансом, скільки структурними змінами в головному мозку – і що основною причиною цих змін є психологічний стрес.

“Я дійсно думаю, що стрес призводить до психічних захворювань, як сигарети – до хвороб серця”, – каже Джерард Санакора, професор психіатрії Єльському університеті.

Згідно з цією теорією, стрес поступово сточує окремі нейрони, подібно до того, як зливи точать покрівлю. Це, в свою чергу, веде до зміни характеру їх взаємних з’єднань і структури мозку.

 

Лікування псилоцибіном

Агоніст серотонінових рецепторів псилоцибін – психоактивна речовина, що міститься в галюциногенних грибах. Його ефективність при лікуванні важкої депресії показували вже два роки тому, а в минулому році вченим вдалося показати, що псилоцибін може впливати на активність мозку навіть при резистентної депресії.

Вивчення психотерапевтичного використання псилоцибіна було популярне ще в 1960-х роках минулого століття, але досі залишався суперечливим з точки зору легальності.

Вивченням потенційного використання псилоцибіна для лікування депресії, в особливості – резистентної (так називають депресію, яка не піддалася двом курсам лікування поспіль) вже два роки займається американська дослідницька організація COMPASS Pathways.

Саме вони подали заявку на використання псилоцибіна в клінічних дослідженнях: її комісія FDA схвалила цього літа. Одночасно з цим COMPASS також подала заяву на присвоєння терапії псилоцибін статусу “проривний”: його вони отримали вже через кілька місяців.

Дія псилоцибіна на серотониновую систему (серотонін – “гормон щастя”) таке ж, як після вживання галюциногенних грибів: людині може здаватися, що всі кольори навколо надзвичайно яскраві; йому можуть померещиться фантастичні бачення, наприклад, що стіни “дихають”.

Це речовина підсилює позитивний настрій і породжує почуття єднання з світом” і благополуччя.

У минулому році в журналі Scientific Reports була опублікована стаття нейробіологів з Імперського коледжу Лондона, в якій вчені розповіли про успішне попередньому дослідженні ефекту псилоцибіна на пацієнтів з клінічною депресією яка не піддавалася іншим видам лікування.

У дослідженні брало участь 19 осіб. Всі вони отримали невелику дозу псилоцибіна, а через тиждень доза збільшувалася.

До і після курсу пацієнти лягали в МРТ-сканер, щоб дізнатися, скільки крові притікає до різних ділянок мозку.

Симптоми депресії – пригніченість, відсутність мотивації, суїцидальні думки пов’язують з активністю амигдалы (ділянки мозку, який відповідає, зокрема, за обробку емоцій).

До курсу псилоцибіна амигдала пацієнтів отримувала більше крові, а значить, була більш активна, ніж після. Зворотний ефект препарат дав на так звану мережу пасивного режиму роботи мозку – складну структуру взаємодіючих груп нейронів, яка працює, коли людина відпочиває.

Всі випробовувані відзначили полегшення стану після закінчення терапії, у половини ефект тривав п’ять тижнів.

Про подібних дослідженнях психоделіків з позитивному результатом європейські та американські вчені заявляють кілька останніх років.

 

джерело