Коли Україну отримає томос

Томос має стати головним церковним законом нової Української помісної церкви. Його може отримати лише обраний предстоятель особисто. Але коли це станеться – точно не відомо.

Триденне засідання синоду Вселенського патріархату, на якому повинні були остаточно визначитися з рішенням про надання автокефалії УПЦ, а також призначити дату об’єднавчого собору церков, завершилося затвердженням проекту статуту Української церкви.

Вважалося, що на цьому засіданні Константинопольської церкви Україна отримає томос – грамоту про незалежність церкви, але цього не сталося. Пізніше стало відомо, що текст томоса затверджений, але отримати його зможе тільки обраний предстоятель УПЦ і до цього текст не може бути оприлюднено. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Що вирішив і що не вирішив Константинополь з УПЦ

29 листопада в Стамбулі завершилося засідання синоду Вселенського патріархату, яка розпочалася 27 числа. На ньому повинні були остаточно прийняти рішення про надання автокефалії Української православної церкви, а також призначити дату об’єднавчого собору церков.

На собор повинні зібратися єпископи з невизнаних церков і прихильники незалежності української церкви Московського патріархату. Він повинен формально заснувати церкву, прийняти її статут і обрати предстоятеля: по суті, перетворити прихильників автокефалії в єдину структуру – майбутню помісну церкву.

За підсумками трьох днів Константинопольська церква опублікувала комюніке з результатами голосування, в якому говориться, що Вселенський патріархат затвердив проект статуту Української церкви. Про Україну йдеться тільки в одному пункті документа:

“У контексті раніше прийнятого рішення Вселенського патріархату про надання автокефалії церкви України, а також в очікуванні надання патріаршого і синодального томосу, Священний Синод схвалив проект конституційного статуту Української церкви”

Президент України Петро Порошенко у відеозверненні розповів подробиці того, що не ввійшло в комюніке. Наприклад, що синод прийняв “історичне рішення про створення Автокефальної Української Православної Церкви”.

Він зазначив, що на засіданні був схвалений текст томоса, а також прийнято рішення про скликання об’єднавчого православного собору.

За даними ЗМІ, текст томоса – на трьох сторінках, він підготовлений в остаточному вигляді і правки в нього вноситися не будуть.

Навіщо Андріївську церкву віддають Константинополю

Радник президента України Ростислав Павленко, який у ці дні був у Стамбулі, томос передбачає повну незалежність української церкви, вона стане п’ятнадцятою помісною церквою на рівноправній основі.

“Фактично проголошено незалежність Української православної церкви. Прийняті документи, які стануть публічними – кожен у свій час”, – сказав Павленко.

Статут нової церкви – світський “паспорт” церкви – базується на ідеології томосу про автокефалію. Проект цього документа буде представлений до затвердження учасникам собору, який створить нову церкву.

Павленко повідомив, собор збереться у грудні. Про точну дату проведення об’єднавчого собору УПЦ незабаром оголосить Вселенський патріарх Варфоломій сказав він.

Радник президента повідомив, що томос вручать після об’єднавчого собору новообраному предстоятелеві незалежної Української православної церкви.

“І саме тому, можливо, виникли питання – є томос, або його немає. Томос є. Його положення выкристаллизованы і запропоновані на собор, де будуть внесені в Статут нової церкви”, – пояснив Павленко.

 

Хто очолить УПЦ

Видання Ліга.немає з посиланням на джерела в церкві повідомляє, що серед лідерів УПЦ КП і УАПЦ немає остаточного бачення, хто має зайняти керівні посади всередині нової церкви, тому процес затягується.

“В УПЦ КП і УАПЦ окремі ієрархи цілеспрямовано працюють над руйнуванням досягнутих домовленостей, і весь процес доводиться починати заново”, – кажуть співрозмовники порталу.

На запитання Ліги, припинилися суперечки між церквами, радник президента відповів, що “варто дати їм ще трохи часу” і підкреслив, що “все буде добре”.

Серед фаворитів на посаду предстоятеля незалежної української церкви називають єпископа Вишгородського Епіфанія та митрополита Луцького і Волинського Михаїла – обидва представляють два крила Київського патріархату.

Єпіфаній ближче до Філарета, але має безліч мікро-конфліктів з ієрархами Київського патріархату і Автокефальної церкви. Як повідомляють джерела видання, три екзарха Вселенського патріархату, які мають право голосу, з більшою ймовірністю віддадуть перевагу Михайлу.

Крім того, Михайла вважають креатурою Варфоломія, а це значить, що новостворена церква буде тривалий час лояльна до Вселенського патріархату, а не піде від матері-церкви.

 

Переговори з Москвою після зібрання синоду

Після завершення останнього дня переговорів Вселенського патріархату його члени через дворик патріархії пройшли в храм Святого Георгія на службу.

Відразу після богослужіння у патріарха Варфоломія була запланована зустріч з делегацією Міжпарламентської асамблеї православ’я і його головою, депутатом Держдуми РФ Сергієм Гавриловим.

Переговори тривали годину. Основною темою була Україна. Після аудієнції всі залишилися на своїх позиціях.

Всі подробиці надання УПЦ автокефалії

“Всі учасники розмови були гранично ввічливими. Але ми не почули нічого нового, Гаврилов просував меседжі, які ми давно чуємо від Росії”, – розповів Бі-бі-сі джерело у Вселенському патріархаті.

Гаврилов розповів подробиці: “Варфоломій готується в грудні вирішити питання щодо автокефалії… Він упевнений, що Україна багато постраждала, і їй потрібна автокефалія. Вважає, що Росія змириться з цією обставиною”.

Після того, як російська делегація покинула патріархію, чекав кілька годин журналістам винесли комюніке за підсумками засідання Константинопольської церкви.

 

Що належить перед об’єднавчим собором

Найближчим часом в Україні має розпочатися підготовка до собору. Всі єпископи всіх православних юрисдикцій, у тому числі Московського патріархату, отримають запрошення до участі в створенні нової церкви.

Собор, ймовірно, пройде в Софійському соборі 11 століття в центрі Києві. Він є історико-культурним заповідником і не використовується жодною православною церквою України.


Getty

Перед учасниками собору будуть стояти три першочергові завдання:

  • сформувати нову церкву
  • прийняти її статут
  • обрати предстоятеля

Після цього новообраний предстоятель повинен буде прибути до Стамбулу, де в рамках спеціальної процедури, що передбачає і його співслужіння з Вселенським патріархом, він отримає томос, підписаний всіма членами синоду Константинопольського патріархату.

Саме вручення томосу можна буде вважати моментом народження незалежної української церкви.

 

ДЖЕРЕЛО