Народилися перші діти із штучно зміненими генами

Дослідник з КНР за допомогою методу CRISPR вилучив у ембріонів ген CCR5, який “відкриває ВІЛ двері у клітини організму”. Багато вчених його засудили.

Китайський учений Цзянькуй Хе на початку тижня заявив про народження перших у світі дітей з отредактированным геномом. 28 листопада на конференції в Гонконгу Хе розповів про ще однієї вагітності в рамках цього проекту.

Влада почала розслідування щодо законності дій вченого. А більше ста китайських вчених написали відкритий лист, в якому звинуватили Хе у відкритті скриньки Пандори. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Модифіковані діти

Дослідник Хе Цзянькуй з Шеньчженя заявив, що змінив гени ембріонів за допомогою методу CRISPR, в результаті чого народилися перші в світі діти з модифікованим геномом. Ними стали дівчатка-близнюки Лулу і Нана.

В експерименті взяли участь сім пар з програми лікування безпліддя. Всі чоловіки були ВІЛ-інфіковані, а жінки – здорові. Всього вченому вдалося відредагувати 16 з 22 ембріонів, 11 з яких використовувалися в шести спробах – одна з яких вже закінчилося вагітністю та пологами.

Його метою було не лікування або запобігання спадкових захворювань, а наділення організму здатністю до несприйнятливості ВІЛ.

Хе Цзянькуй стверджує, що вилучив у дівчаток ген CCR5, який “відкриває ВІЛ двері у клітини організму”, чим забезпечив їм імунітет до вірусу. У відеозверненні вчений назвав народження двох здорових дітей з зміненими генами “історичним проривом Китаю у профілактиці захворювань”.

ДНК / Getty

“Тепер вони будуть здорові, а у батька з’явився сенс жити і працювати, у нього є мета”, – сказав учений.

Поки що результати його праці не публікували у наукових журналах і не перевірялася іншими генетиками. Про своїй роботі вчений розповів одному з організаторів міжнародної конференції по редагуванню генів у Гонконзі, а пізніше дав інтерв’ю агентству AP.

“Суть модифікації полягає в тому, щоб надати організму несприйнятливість до вірусу ВІЛ. Подібна мутація природно зустрічається серед людей, але дуже рідкісна”, – пояснив Хе.

Редагування відбувалося під час екстракорпорального запліднення. Він зазначив, що хоче прокласти шлях таким дослідженням надалі.

“Суспільство вирішить, що робити далі”, – підкреслив учений.

28 листопада на конференції в Гонконгу заявив, що в рамках цього проекту є ще одна вагітність.

Метод спрямованого редагування геному, званий CRISPR-Cas9, був виявлений вченими зовсім недавно. Активні лабораторні експерименти, спрямовані на вивчення можливостей методу, проводяться з 2012 року.

Це відносно простий спосіб, який на генетичному рівні може допомогти у лікуванні смертельних захворювань. Поки в США і Європі заборонено застосування методу на людському організмі і дозволено тільки в рамках лабораторних досліджень.

Китай – одна з найбільш просунутих в плані роботи з людськими генами країн. У законах КНР, на відміну від багатьох інших країн, немає прямої заборони на роботу з генами ембріонів. З 2015 року вчені країни, за інформацією газети Wall Street Journal, відредагували гени 86 осіб, хворих на ВІЛ і раковими захворюваннями.

Тим не менш випадків народження дітей з зміненими генами до випадку з Хе Цзянькуем зареєстровано не було.

Цзянькуй вчився в Америці, перш ніж відкрити лабораторію і почати дослідження на батьківщині, у Південному науково-технологічному університеті в Шеньчжені. Також у нього є дві власні “генетичні компанії”.

Китайський дослідник пояснив, що протягом кількох років проводив дослідження на мишах і мавпах, а потім на людських ембріонах, і навіть збирався запатентувати свій метод. Вибір редагування геному для боротьби з ВІЛ він обґрунтував тим, що цей вірус представляє серйозну проблему для Китаю.

Він також зазначив, що його університет не знав про проект, який Хе фінансував з власних коштів.

 

На вченої обрушилися з критикою

Президент університету Чень Шиі скликав екстрену нараду, на якій зібрав усіх вчених, що мали хоча б непряме відношення до проекту, і оголосив їм, що ЮУНТ не має до цього ніякого відношення.

Керівництво університету оголосило, що Хе Цзянькуй серйозно порушив стандарти академічної етики і що університет збирається провести розслідування.

Експертна рада з медичної етики міста Шеньчженя також повідомив, що починає розслідування щодо Хе Цзянькуя.

Національна комісія з охорони здоров’я Китаю має намір ретельно перевірити законність дій вченого.

Багато дослідники були вражені експериментом Хе. 122 китайських вчених написали відкритий лист, в якому засудили свого колегу і закликали уряд різко обмежити роботу з генами людини.

“Ящик Пандори відкрито, але ми можемо ще закрити його, поки не надто пізно. Це просто нечесно по відношенню до тих китайським дослідникам, які захищають працьовитість та інновації, засновані на наукової етики”, – йдеться в листі.

“Це безсовісний експеримент над людьми, який не можна виправдати ні з етичної, ні з моральної точки зору”, – зазначив доктор Кіран Мусунуру, генетик з Університету Пенсільванії.

Проти подібних експериментів виступив і один з творців технології генетичного інжинірингу CRISPR Фен Чжан. Він заявив, що “при нинішньому стані технологій” вважає розумним введення мораторію на підсадку модифікованих ембріонів”.

Він також вказав на те, що, зменшивши ризик захворювання на ВІЛ, дві новонароджені дівчатка отримали підвищений ризик захворювання лихоманкою Західного Нілу.

Проте знаменитий генетик Джордж Черч з Гарвардського університету підтримав китайського вченого, назвавши редагування генів для протистояння ВІЛ виправданою спробою, оскільки це захворювання несе “серйозну загрозу для здоров’я”.

 

ДЖЕРЕЛО