В Україні зростає захворюваність сезонним грипом

Українці в останні дні все частіше хворіють сезонним грипом – як діти, так і дорослі. Є умови для катастрофічною пандемії?

В Україні зростає захворюваність на грип серед дітей, так і серед дорослих. У Києві за останній тиждень на грип захворіло на 14 відсотків більше, ніж за попередню. Всього – майже 11,5 тисяч.

За даними влади, інтенсивність епідемічного процесу знаходиться на рівні, характерному для цього періоду року. Як заявляють вірусологи, все епідемії є продовженням іспанки – пандемія грипу, від якої загинуло більше людей, ніж від зброї Першої світової війни в тому ж десятилітті. City News розповідає подробиці.

 

Іспанка забрала десятки мільйонів життів

Іспанський грип або іспанка був, ймовірно, самої масової пандемією грипу за всю історію людства в абсолютних цифрах як за кількістю заражень, так і померлих.

За 18 місяців в 1918-1919 роках у всьому світі іспанкою було заражено близько 550 мільйонів чоловік, або 29,5 відсотків населення планети. Померло приблизно 50-100 мільйонів чоловік.

Було чотири хвилі пандемії. Вона добралася навіть до найвіддаленіших островів, поки нарешті не ослабла і не стихла навесні 1920 року.

Сто років тому в світі панував хаос. Перша світова війна тривала вже кілька років. Коли влітку 1918 року почалася перша хвиля грипу, всі думали про інше. Всім здавалося, що нічого незвичайного в кашлі і температурі немає, пише Yle.

Особливо сильно хвороба вирувала в таборах військовополонених під час громадянської війни. Виснажені полонені були в цілому сильніше схильні до захворювань.

У вірусу було безліч симптомів і ускладнень після хвороби. Як і зараз, грип часто міг супроводжуватися пневмонію, викликану бактеріями. Запалення легенів було найпоширенішою причиною смерті.

Хвороба поширювалася, тому що люди збиралися на ринках і богослужіннях. Вірус швидко потрапляв у віддалені місця і стрімко там поширювався. Часом з-за іспанського грипу порожніли цілі села і міста.

 

Три умови для повторення катастрофи

  • У людей не повинно бути імунітету до вірусу
  • Після зараження вірус повинен викликати важке захворювання
  • Вірус повинен активно передаватися від однієї людини іншій

Сучасний грип – нащадок іспанки

Іспанський грип був викликаний підтипом вірусу А H1N1. Похідний цього вірусу в 2009 році викликав епідемію свинячого грипу. Грип, спочатку прийшов від свиней, почав поширюватися по всьому світу. За деякими оцінками, загинуло 200 тисяч осіб.

Епідемію запобігли за допомогою щеплень, а з ускладненнями, викликаними бактеріями, боролися за допомогою антибіотиків.

Віруси грипу А помічені у сотень видів птахів. Дикі птахи лише поширюють вірус, для домашньої він смертельно небезпечний. У місцях тісного контакту людей і птахів деякі типи вірусу виявляються заразними для людини.

У дослідників є точна інформація про геномі першого вірусу грипу А, який викликав іспанський грип.

“Важливо знати, як з’явився той чи інший вірус. Багато риси в будові гена свідчать про те, що іспанка була пташиним грипом”, – сказав професор вірусології Гельсінського університету Калле Саксела.


Getty

У минулому столітті по світу прокотилася не тільки пандемія іспанського грипу, але й пандемія азіатського грипу в 1957 році і пандемія гонконзького грипу в 1968 році.

Однак вони не були абсолютно незнайомими для захисної системи людини, оскільки були похідними від пташиного грипу та імунна система людини була з ним знайома.

Зараз у вчених особливе занепокоєння викликають два підтипу вірусу пташиного грипу А H5N1 і H7N9. Вони викликають зараження у людей протягом п’яти останніх років, і кількість хворих зростає кожен рік.

У випадку з H5N1 і H7N9 у людини ще немає до них імунітету і вони набагато серйозніше іспанського грипу. Однак ними заразитися можна тільки від тварин, а не від інших людей. Але надалі H5N1 і H7N9 моугт мутувати.

Особливо швидко зміни можуть відбуватися, якщо людина, яка заразилася на вірусом грипу А від іншої людини, підхопить вірус пташиного грипу А. Віруси, що потрапили в одні і ті ж клітини, можуть обмінятися генами.

 

Сезонний грип залишається смертельним

Сезонний грип залишається причиною смертності у всьому світі. Незважаючи на існування різних антибіотиків, люди і зараз помирають від складних форм пневмонії, що викликаються бактеріями.

Підвищеному ризику розвитку тяжкої хвороби або ускладнень в результаті інфікування піддаються вагітні жінки, діти у віці до 59 місяців, літні люди, люди з хронічними порушеннями здоров’я і люди з ослабленим імунітетом.

Для сезонного грипу характерно раптова поява високої температури, кашель (зазвичай сухий), головний біль, м’язові болі і болі в суглобах, важке нездужання, біль у горлі і нежить. Кашель може бути важким і триватиме два тижні і більше.

У більшості людей температура нормалізується і симптоми проходять протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип може призводити до розвитку тяжкої хвороби і до смерті.

Всесвітня організація охорони здоров’я заявляє, що найбільш ефективним засобом профілактики хвороби є вакцинація. Найбільш широко у світі використовуються ін’єкційні інактивовані протигрипозні вакцини.

Серед здорових дорослих людей протигрипозна вакцина забезпечує захист навіть у тому випадку, якщо циркулюють віруси не відповідають точності вакцинным вірусів, зазначає ВООЗ.

Однак для літніх людей вакцинація проти грипу може бути менш ефективною з точки зору запобігання хвороби, але послаблює її тяжкість і зменшує вірогідність розвитку ускладнень і смертельного результату.

 

джерело