Микола Носов з онуком Ігорем

З дня народження творця трилогії про пригоди коротунів з Квіткового міста виповнюється 110 років.

Один з найулюбленіших дитячих письменників Микола Носов народився 23 листопада 110 років тому. Найвідоміші книги розповідають про життя коротуна Незнайки і його друзів із Квіткового міста.

За спогадами його сучасників, Носов, який народився в Києві в родині артисат, здебільшого бував сумним, задумливим і серйозним. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Біографія Носова

Микола Миколайович Носов народився 23 листопада 1908 року в Києві в родині естрадного артиста з квартету Сибірські волоцюги. Своє дитинство він провів у місті Ірпінь Київської області. Під час навчання в гімназії він захоплювався творчістю, випускав рукописний журнал ІКС.

Серед його інтересів також були шахи, електротехніка, театр, радіолюбітельство і музика. Багато його хобі знайшли відображення у творах, особливо в Пригоди Незнайка.

Після закінчення семи класів у 1924 році Носов працював чорноробом на бетонному заводі в Ірпені та на цегельному заводі в Бучі. Працював газетним торговцем, землекопом і косарем.

На горищі у нього була обладнана хімічна лабораторія, Носов планироваль вступати на хімічний факультет Київського політехнічного інституту, але передумав і в 1927 році вступив у Київський художній інститут. Через два роки він перевівся в Московський державний інститут кінематографії, який закінчив у 1932 році.

За спогадами його онука Ігоря Носова, щоб отримати вищу освіту йому довелося ввечері навчання на робітфаку, а вдень заробляти на життя важкою фізичною працею, зокрема, на залізниці.

До 1951 року працював режисером-постановником науково-популярних і навчальних фільмів на студії Союзкіно. Знімав, в тому числі, і для Червоної армії, за що отримав бойовий орден. Його не мобілізували, оскільки порахували, що в якості режисера він принесе більше користі.

Перший розповідь Носова Витівники, який він написав для свого сина Петра, був опублікований в 1938 році в дитячому журналі ” Мурзилка. У 1945 році вийшов перший збірник його розповідей Тук-тук-тук, через другий – Сходинки, а ще через рік – Веселі розповіді.


Микола Носов

У всіх малолітніх героїв тільки мами, куди папи поділися – незрозуміло. Та й взагалі чоловічих персонажів трохи і до межі аскетичний побут, варення з хлібом – найзаповітніше ласощі. Війна в книгах була неявній, оскільки писалося для дітей.

Носова часто запитували, чому з кінематографіста він “вийшов” письменником.

“Так, розумієте, як-то так вийшло… В шкільні роки мріяв стати музикантом (кимось на кшталт Паганіні, щонайменше), потім закинув скрипку, захопився хімією і цілком серйозно готувався до вступу на хімічний факультет”, – згадував він.

Завдяки синові Петру він “побачив в дитині те, чого не помічав раніше і чого, мені здавалося, не помічали інші. Звідси – бажання показати побачене мною іншим, бажання писати про дітей і для дітей”.

У 1947 році Носов написав комедію в одній дії Умілі руки, яка потім лягла в основу сценарію для повнометражного фільму Дружок.

Журнал Кур’єр ЮНЕСКО в 1955 опублікував список російських письменників, яких найчастіше перекладають; виявилося, що на першому місці – Гіркий, на другому – Пушкін, а на третьому – Носів. Причому за сумарною кількістю перекладів на іноземні мови і мови народів СРСР він був на першому місці.

Найбільшу популярність і популярність Носову принесли оповідання про Незнайку, які потім увійшли відомі в повісті Незнайко в Сонячному місті (“комуністична”), Пригоди Незнайка та його друзів і Незнайко на Місяці (“капіталістична”). Вони писалися з 1953 по 1965 рік.

Носов також був сценаристом художніх фільмів Два друга, Дружок, Пригоди Толі Клюквіна, Фантазери, Веселі історії, короткометражного фільму Барбос в гостях у Бобика, а також мультфільмів Гвинтик і Шпунтик – веселі майстри, Фунтик і огірки, Трапилося це взимку, Незнайко в Сонячному місті, Бобик в гостях у Барбоса та інших.

Микола Носов помер 26 липня 1976 року в Москві. Його поховали на Кунцевському кладовищі в Москві.

 

Трилогія про Незнайку

Про пригоди “коротуна середнього зросту” автор написав три книги. За словами самого Носова, у героя є реальний прототип – дитина “, з притаманною його віком невгамовною жагою діяльності, незнищенною жагою знання і в той же час з непосидючістю, нездатністю утримати свою увагу на одному предметі”.

І донині величезним успіхом у юних читачів користуються його казкові твори про Незнайку.

Книга сповнена моралізаторства про те, як потрібно себе вести, а Незнайко гідно всьому цьому моралізування чинить опір. Ця книга також про те, що немає нічого ціннішого вільного духу і ламати його в дитині – злочин. І вчить вона ніколи не здаватися.

“Незнайко – це було відкриттям… Світ коротунів, таких же дітей, як і я, але живуть без дорослих, і у яких ТАКІ пригоди… Це зараз я розумію, що вся трилогія про Незнайку є унікальною, рідкісною удачею сучасної дитячої казки. А тоді я тільки з жахом дивився, як тануть товсті книги. І вбирав усе, що автор вклав туди”, – говорить популярний письменник-фантаст Сергій Лук’яненко.

“Коли я в першому класі пояснював вчитель, у скільки разів сила тяжіння на Місяці менше земної – це був Незнайко. Коли я популярно пояснював їй, що таке акції і акціонерні товариства – це була заслуга Носова. Пригоди, характери, знання, мораль – все було вкладено в книгу, і так легко і органічно – що жодній дитині і в голову не приходило, що його не просто розважають, його вчать”, – розповідає Лук’яненко.

“Незнайка на Місяці називають антиутопією і комуністичною пропагандою проти Заходу. На мій погляд, дід просто змоделював майбутнє, припустив, яким воно може бути, якщо радянська влада закінчиться. Адже всі наші 90-ті – це і є Незнайко на Місяці. І зараз в нашій реальності можна знайти багато спільного з цією повістю”, – вважає онук Носова Ігор.

“Микола Носов зіграв значну роль у житті тих, у кого зараз вже далеко не дитячий вік, у тому числі, і в моєму житті”, – сказав Олександр Курляндський – один з творців самого відомого мультика – Ну, постривай!.

Він зазначив, що творчість Носова було просякнуте добротою, захопливістю сюжету, “і це залишається на все життя”.

Компанія Google 23 листопада розмістила на стартовій сторінці свого пошуковика дудл, присвячений 110-річчю з дня народження Миколи Носова.

Логотип виконаний в стилі перших кольорових ілюстрацій до збірок оповідань Носова.

“Автор дадлі переніс письменника в казкове місто і посадив поруч з його головним жителем – Незнайкой”, – наголошується в повідомленні корпорації.

ДЖЕРЕЛО